حسین رحیمی
زبان برنامه نویسی را چگونه انتخاب کنیم ؟ بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2022

زبان برنامه نویسی را چگونه انتخاب کنیم ؟ بهترین زبان های برنامه نویسی در سال ۲۰۲۲

زبان برنامه نویسی تنها راه تعامل با کامپیوتر است. این زبان ها با زبان انسان متفاوت است و بیشتر از منطق و محاسبات ریاضی و الگوریتم استفاده میشوند. بنابراین اگر بخواهید کامپیوتر شما یا مشتریان شما کاری را انجام دهند که شما و آنها میخواهید، باید با نوشتن کد های الگوریتم به زبان کامپیوتر، این کار را انجام دهید. زبان های برنامه نویسی به کامپیوتر میفهمانند که باید در کجا چه کاری را انجام دهند و بر این اساس اپلیکیشن ها و برنامه های کامپیوتری طراحی میشوند. در حدود ۵۰ سال گذشته که تکنولوژی های کامپیوتری پیشرفت کرده اند تا به امروز، زبان های مختلفی برای ارتباط با کامپیوتر ابداع شده ولی هر کدام دوره ای داشته اند و پس از یک مدت منسوخ شدند. اگر برنامه نویس هستید یا میخواهید برنامه نویسی را یاد بگیرید، باید بدانید در همین دوره کدام زبان ها دقیقاً کجا به کار می آیند.
در این مقاله قصد دارم تا تعدادی از بهترین زبان های برنامه نویسی را به شما معرفی کنم و بگویم که دقیقاً کجا کاربرد خواهند داشت. پس در ادامه همراه من باشید.

پایتون – Python

پایتون - Python - این زبان یکی از محبوب ترین زبان های بزنامه نویسی است، چرا که بیشتر کد ها در زبان های دیگر را درک میکند و میتواند با دیگر زبان های برنامه نویسی تعامل داشته باشد. این زبان یکی از محبوب ترین زبان های بزنامه نویسی است، چرا که بیشتر کد ها در زبان های دیگر را درک میکند و میتواند با دیگر زبان های برنامه نویسی تعامل داشته باشد. بر این اساس بیشتر بیزینس های بزرگ این زبان برنامه نویسی را برای ایجاد برنامه های خود انتخاب میکنند. یکی دیگر از ویژگی های زبان پایتون متن باز بودن آن است. به شکلی که بدون کمپایل بتواند فایل های پایتون با پسوند .py را اجرا کند و این یعنی حتی کاربران حرفه ای هم میتوانند کد های برنامه را به دلخواه خود ویرایش و استفاده کنند. درست مانند کد های PHP ما در بک اند و دسکتاب. شرکت هایی نظیر گوگل، نتفلیکس، یوتیوب، اینستاگرام و چند شرکت قدرتمند دیگر، این این زبان برای پروژه های خود استفاده کرده اند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که ۵۰ درصد و شاید هم بیتشر از این زبان برای بک اند استفاده میشود و کمتر دیده شده از آن برای نرم افزار ها دسکتاپ و موبایل استفاده شود، با این حال زبان برنامه نویسی قدرتمندی است که باید آن را جدی گرفت. این زبان بازار کار بسیار خوبی دارد.

پی اپ پی – PHP

پی اپ پی - PHP - این زبان برای توسعه وب سایت های آنلاین طراحی شده و تا امروز یکی از قدرتمندترین زبان ها برنامه نویسی سمت سرور بوده.

این زبان برای توسعه وب سایت های آنلاین طراحی شده و تا امروز یکی از قدرتمندترین زبان ها برنامه نویسی سمت سرور بوده. با این حال رقبای جدید مانند نودجی-اس را در کنار خود دارد. دقیقاً از بدو ورود نود جی-اس پی اپ پی هم به روز رسانی های متعددی داشته و همین نشان دهنده ی اثر رقابت در این زبان بوده. در نسخه های جدید این زبان، سرعت پردازش تا ۳ برابر افزایش داشته و پلتفرم های سنگین همانند وردپرس از این افزایش سرعت بیشترین استفاده را برده اند. شرکت های بزرگی مانند فیس بوک و مایکروسافت در وب سایت های خود از این زبان برنامه نویسی استفاده کرده اند.

جاوا اسکریپت – Node JS

جاوا اسکریپت - Node JS - زبان جاوا اسکریپت ابتدا قرار بود فقط بر روی مرورگر های اینترنتی سمت مشتری استفاده شود تا بخش ها صفحه وب را کنترل کند، اما با ورود فریم ورک نود جی-ای Node JS این زبان اسکریپتی کوچک جایگاه ویژه ای در برنامه نویسی پیدا کرد.

زبان جاوا اسکریپت ابتدا قرار بود فقط بر روی مرورگر های اینترنتی سمت مشتری استفاده شود تا بخش ها صفحه وب را کنترل کند، اما با ورود فریم ورک نود جی-ای Node JS این زبان اسکریپتی کوچک جایگاه ویژه ای در برنامه نویسی پیدا کرد. به کمک فریم ورک نود-جی-اس میتوان، کدنویسی های تحت سرور وب سایت انجام داد و وب سایت ها را سمت سرور کدنویسی کرد. درست همانند PHP و ASP. به غیر از فریم ورک نود-جی-اس ، فریم ورک های دیگری هم برای این زبان برنامه نویسی ایجاد شد که توسعه ای از خود نود-جی-اس هستند و میتوان به کمک آنها اپلیکیشن موبایل و برنامه های دسکتاپ نوشت. اما این برنامه ها سبک و به اصطلاح نیتیو Native نیستند. به همین دلیل خود من فقط پیشنهاد میکنم از جاوا اسکریپت فقط جهت ایجاد کد های سمت سرور و بک اند وب سایت ها استفاده شود که خیلی نرم و سریع اجرا میشوند.
برای این زبان فریم ورک React Native از طرف شرکت فیس بوک عرضه شد تا بتوان همزمان برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس اپلیکیشن طراحی کرد. خود اپلیکیشن اینستاگرام هم با همین فریم ورک ساخته شد؛ اما ساخت اپلیکیشن با این فریم ورک بسیار سخت است و تنها شرکتی که میتواند بدون دردسر از آن استفاده کند، خود فیس بوک است؛ چرا که به روز رسانی بسته های این فریم ورک با مشکلات بسیار زیادی همراه است. برای ساخت برنامه های دسکتاب هم فریم ورک Electron معرفی شده اما کامپوننت ها و نما های این فریم ورک Native نیستند و همگی به کمک هسته مرورگر کرومیوم اجرا میشوند که زیاد جالب نیست. با این حال ویرایشگر کد قدرتمند VS Code از شرکت مایکروسافت با همین فریم ورک ساخته شده.

دارت – Dart – فلاتر – Flutter

دارت - Dart - فلاتر - Flutter - این زبان توسط گوگل و بعد از فریم ورک اندروید و کاتلین عرضه شد. هدف از ابداع این زبان، ایجاد بستری برای برنامه نویسی همزمان برای همه پلتفرم ها است؛

این زبان توسط گوگل و بعد از فریم ورک اندروید و کاتلین عرضه شد. هدف از ابداع این زبان، ایجاد بستری برای برنامه نویسی همزمان برای همه پلتفرم ها است؛ به شکلی که یک بار کدنویسی کنید و در همه دستگاه ها به خوبی اجرا شود و در صورت امکان تمامی کامپوننت ها به صورت Native عرضه شوند. کد های این زبان برنامه نویسی بسیار کوتاه و سبک است و حس لذتبخشی را به برنامه نویس میدهد. خیلی از شرکت ها برای برنامه نویسی های خود به این زبان روی آورده اند و اپلیکیشن های خود را از زبان های دیگر با این زبان بازنویسی میکنند. یادگیری زبان دارت و فریم ورک فلاتر بسیار آسان است و برای حرفه ای شدن در این زبان تنها ۳ ماه زمان کافی است.
این زبان در آینده خیلی نزدیک کاربرد های بسیاری خواهد داشت و بازار کار بسیار خوبی در انتظار برنامه نویسان این زبان است. از همین حالا شرکت های بزرگ شروع به استفاده از این زبان کرده اند.

HTML – CSS – Javascript

HTML - CSS - Javascript - این زبان ها هر سه برای طراحی و اجرای نمای متن ها و استایل ها در مرورگر لازم هستند. این سه زبان برنامه نویسی ، مجموعه ای از زبان هایی هستند که باید با آنها آشنایی داشته باشید

این زبان ها هر سه برای طراحی و اجرای نمای متن ها و استایل ها در مرورگر لازم هستند. این سه زبان برنامه نویسی ، مجموعه ای از زبان هایی هستند که باید با آنها آشنایی داشته باشید تا بتوانید در موارد لازم از آنها در زبان های دیگر استفاده کنید. بیشتر اپلیکیشن های موبایلی برای نمایش محتوای خود به بخشی از این زبان ها نیاز دارند. یادگیری این زبان ها نسبتاً ساده است و میتوانید هر سه آنها را در ۳ ماه یاد بگیرید.

سخن پایانی

قصد داشتم از زبان های Java و Swift هم نام ببرم، اما با وجود دارت و فلاتر flutter مجالی برای این زبان ها باقی نمیماند. حتی سعی مکردم زبان های پایه ای تر مانند C# و C++ را معرفی کنم زیرا آنها دیگر برای توسعه نرم افزار های سطح بالا کاربرد ندارند. البته این به معنی این نیست که این زبان ها کاربرد ندارند، بلکه برای برنامه ها و اپلیکیشن های سطح بالا نمیتوان از آنها استفاده کرد و از این رو نمیتوان از آنها زیاد در بازار کار استفاده کرد. مگر این که برنامه نویس بخواهد بر روی سخت افزار های سنگین مانند پردازنده، برنامه بنویسد که امروزه زیاد مرسوم نیست.

پاسخی بنویسید

ارتباط با من در واتس اپ
ارسال به واتس اپ