حسین رحیمی
سیستم عامل زُرین Zorin بهترین سیستم عامل لینوکسی

سیستم عامل زُرین Zorin بهترین سیستم عامل لینوکسی

لینوکس Linux یک سیستم عامل منبع باز و رایگان است که توسط لینوس توروالدز توسعه پیدا کرد. در ۲۰ سال گذشته این سیستم عامل توسط سازمان ها و شرکت های زیادی مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به نیاز خود آن را توسعه دادند. توسعه پذیری و شخصی سازی آن باعث شد تا مورد توجه قرار بگیرد و در بیشتر کشور های دنیا یک نسخه از آن با نام های مختلف توسعه پیدا کند. در میان سیستم عامل های توسعه یافته با هسته ی لینوکس، Zorin به بهترین شکل توسعه یافته. طی تحقیقاتی که داشتم و آزمایشاتی که بر روی سیستم عامل های مختلف انجام دادم، متوجه شدم که Zorin از همه نظر بهترین است. Zorin ویژگی هایی دارد که در هیچ سیستم عامل دیگری دیده نمیشود. شاید به ظاهر شبیه به سیستم عامل های دیگر باشد، اما در باطن از آن لذت میبرید.

ویژگی های مهم Zorin

۱٫ توسعه یافته از روی Ubuntu :

این میتواند یک ویژگی بسیار خوب باشد. اوبونتو (Ubuntu) خود از روی دبیان (debian) توسعه یافته و این به معنی داشتن ویژگی های دبیان و اوبونتو در Zorin است. از آنجا که سیستم عامل اوبونتو یک سیستم عامل پر کاربرد و همه پسند است، نرم افزار و اپلیکیشن های زیادی برای آن موجود است و این یعنی Zorin هم میتواند از همه آنها استفاده کند. هسته اوبونتو بسیار قوی است و تیم پشتیبانی قدرتمندی سیستم عامل اوبونتو را پشتتیبانی میکند و همه این ها یعنی توسعه و پشتیابنی منظم همزمان Zorin.

۲٫ پوسته ی چند گانه برای دسکتاپ :

یکی از دغدغه های بسیاری از کاربران برای انتخاب سیستم عامل لینوکسی، پوسته ی گرافیکی محیط کار سیستم عامل است. اکثر سیستم عامل ها از پوسته ی گنو استفاده میکنند و برخی هم از KDE ؛ اما ویژگی منحصر به فرد Zorin این است که تمام پوسته های لینوکسی که تا به حال دیده اید را در خود جای داده و تنها با یک کلیک میتوانید به آنها سوئئچ کنید. حتی حالت های ویندوز ۱۰ ، ویندوز ۱۱ و مک را هم در خود بازسازی کرده.

پوسته ی چند گانه برای دسکتاپ در سیستم عامل زُرین

 1. macOS-like
 2. Windows 11-like
 3. Ubuntu-like
 4. Window Classic-like
 5. Windows-like
 6. Windows List-like
 7. GNOME Shell-like
 8. Touch

۳٫ دسکتاپ چند لایه :

شل این سیستم عامل قابلیت چند صفحه ای دارد و میتوانید در هر دسکتاپ مجموعه برنامه های مورد نظر خود را باز کنید تا از شلوغ شدن دسکتاپ جلوگیری شود.

۴٫ وجود نرم افزار های مهم :

در سیستم عامل زُرین همه آنچه که نیاز دارید را میتوانید داشته باشید. همه نرم افزار های مهم و کاربردی اداری و چند رسانه ای در آن وجود دارد و همین هم شما را از نصب بسیاری از نرم افزار ها بی نیاز میکند.

 • LibreOffice : مجموعه برنامه های اداری هستند که برای میتواند جایگزین برنامه های Microsoft Office باشند و بیشتر برنامه های آن را بازسازی کرده است. در این مجموعه برنامه Writer به جای Word ؛ برنامه Calc به جای Excel ؛ برنامه Impress به جای PowerPoint ؛ برنامه ی Draw به جای CorelDraw یا Adobe Illustrator و برنامه Base به جای Access طراحی شده است.
 • Ardour : این برنامه یک استودیو موزیک است که از هر نظر میتواند پاسخگوی نیاز های حرفه ای باشد.
 • Blender : برنامه های انیمیشن سازی و سه بعدی است و تمامی امکانات لازم را در اختیار کاربر قرار میدهد.
 • GIMP : این برنامه برای ویرایش حرفه ای عکس به کار میرود و جایگزینی برای برنامه Photoshop است.
 • audacity : یک برنامه حرفه ای برای ویرایش صدا است که امکانات Adobe Audition را برای کاربر فراهم میکند.

مشکلات جزئی در زُرین

در زُرین دو تا مشکل کوچیک و قابل حل وجود داره که به سادگی میتونید حلش کنید. اول این که مرورگر فایل اختصاصی زٌرین آدرس پوشه ای که درونش هستید رو به شما نمیده. این مشکل با نصب مرورگر فایل پیشفرض لینوکس حل میشه. مشکل دوم مربوط به شناسایی ریزولوشن صفحه نمایش هستش که اونم با تایپ چند کد خط در ترمینال حل میشه. این مشکلات اونقدر کوچک هستن که به نظرم باید نادیده گرفته بشن. برای تنظیم رزولوشن صفحه یک راهنما در یوتیوب وجود دارد که به کمک آن میتوانید رزولوشن مورد نظر خود را اعمال کنید.

دانلود سیستم عامل زُرین

زُرین در دو نسخه عادی و حرفه ای عرضه میشود. نسخه عادی رایگان است اما نسخه حرفه ای ۳۹ دلار قیمت دارد. یک نسخه لایت هم طراحی شده که مناسب کامپیوتر های قدیمی است و آن هم رایگان است. شما میتوانید نسخه های رایگان را از سایت zorin.com دانلود کنید. اما در صورتی که میخواهید نسخه حرفه ای را در ایران داشته باشید، بعضی از سایت های دانلود آن را به صورت رایگان در دسترس دانلود قرار داده اند که میتوانید با یک جستجوی ساده عبارت “دانلود Zorin Pro” این نسخه را هم به صورت رایگان دانلود و استفاده کنید. در صورتی که موقعت و شرایط پرداخت دلاری دارید، پیشنهاد ما این است که نسخه حرفه ای را به صورت قانونی دانلود کنید تا از حق کپی رایت این سیستم عامل دفاع شود.

سخن پایانی

هر چه از فوق العاده بودن این سیستم عامل برای شما بگویم کم است. فقط میتوانم بگویم زُرین یک معجزه در دنیای لینوکس است و امیدوارم توسعه آن ادامه پیدا کند. اگر لینوکس باز باشید، پس از نصب این سیستم عامل کامل صحبت های من را درک خواهید کرد.

پاسخی بنویسید

ارتباط با من در واتس اپ
ارسال به واتس اپ