حسین رحیمی
فیلم فارسی ، یادگاری از ایران قدیم

فیلم فارسی ، یادگاری از ایران قدیم

به فیلم های قبل از انقلاب به اصطلاح “فیلم فارسی” میگن. فیلم هایی که حداقل ۳ نسل باهاشون خاطره دارن. این فیلم ها بیشتر با مزمون خانوادگی و حادثه ای ساخته شدن و از اصلی ترین ویژگی های این فیلم ها میشه به این موارد اشاره کرد :
عشق ، وفاداری ، خیانت ، بزن بزن و جاهلی ، خواندن آواز و نمایش خواننده کاباره با یک شعر معمولاً شاد.
فیلم فارسی رو هرگز نمیشه از تاریخ هنر سینما حذف کرد چون فیلم اونها مجموعه آثاری هستند که نشون میدن ایران در یک صده گذشته جز بهترین فیلم ساز های دوران خودش بوده و این آثار در حافظه تاریخی ثبت میشه. شاید اگر ایران در ۵۰ سال گذشته درگیر مسائل سیاسی نمیشد ، ایران به یکی از بزرگترین فیلم ساز های جهان تبدیل میشد ، حتی اگر فیلم های ایرانی جلوه های ویژه هم نداشت ، میتونستیم شبیه به هند امروز ما حرف اول رو در فیلم سازی بزنیم.
حتی جوونی به سن و سال من هم در یک دوره ای دلش هوای فیلم فارسی های گذشته رو میکنه. در دوران این فیلم ها صمیمیت خاصی هم بین مردم بود و آرزو داشتم ای کاش حداقل ۱۰۰ سال پیش به دنیا میومدم و اون دوران رو تجربه میکردم.

انتقاد ها نسبت به فیلم فارسی :

انتقادی که از این فیلم ها میشه کرد اینه که فیلم فارسی ها در دوره ای متأسفانه تحت تأثیر سینمای هالیوود قرار گرفت و با افزودن سکانس های اروتیک و برهنگی باعث شد تا مردم در مورد این فیلم ها جبهه گیری کنن و عده ای حتی سینمای اون دوران رو به فساد متهم کنن. اگرچه مزمون اصلی نمایش این سکانس ها قالباً با موضوع ایروتیک نبود، ولی وجود این صحنه ها خودش باعث ایجاد یک جَو سیاسی و فرهنگی ضد این فیلم ها شد. شاید یکی از عوامل عصبانیت مردم از حکومت وقت هم ، وجود همین صحنه ها در این فیلم ها بود.
انتقاد دیگه ای که از این فیلم ها میشه داشت اینه که گاهی برخی از داستان های فیلم رو به مذهب و حتی مسائل دینی و حتی روحانیت ربط میدن که ترکیب خوبی رو از فیلم به نمایش نمیزاره.

بهترین های فیلم فارسی :

فیلم فارسی ها معمولاً از سناریو نسبتاً قوی برخردار هستن و به نسبت زمان خودشون حتی میتونم بگم که جلو هستن. اونقدر که فکر میکنم تماشای این فیلم ها همین حالا هم لذتبخش هستش. اگر به دنبال بهترین فیلم های اون دوران باشید ، باید بهترین و معروف ترین آرتیست های اون دوره رو دنبال کنید. خوشبختانه آرتیست های اون دوره اشخاصی نبودن که زیاد در مسائل اجتماعی و سیاسی دخالت کنن و مردم رو با حرف هاشون آزرده خاطر کنن و اکثراً روحیه مردمی داشتن. اگرچه بعضی هاشون و مخصوصاً بیشتر در خواننده ها طرفدار گروهک های سیاسی بودن که همین هم مردم رو آزرده خاطر میکرد. ولی خوشبختانه هر وقت بازیگر های این فیلم ها رو ببینید ، حس بدی بهتون دست نمیده و همیشه هم ازشون به نیکی یاد میشه. افرادی مثل فردین ، بهروز وصوقی و ناصر ملک مطیعی از جمله بازیگرانی هستن که حتی در زندگی واقعی هم با اخلاق و خوش مرام بودن. به همین جهت اگر میخواید این فیلم ها رو دوره کنید و از تماشای این فیلم ها لذت ببرید ، کافیه نام و آثار این هنرمندان رو دنبال کنید.

بهروز وثوقی در فیلم قیصر
بهروز وثوقی در فیلم قیصر

از کجا دانلود کنیم ؟

حدود بیش از ۱۰۰۰ فیلم فارسی حتی از دوره قاجار در یوتیوب وجود داره که میتونید با یک سرچ ساده به همه اونها دسترسی داشته باشید. من دراین مقاله نام و آدرس تعدادی از این کانال های یوتیوب و لیست این فیلم ها و بهترین بازیگران رو در اختیار شما قرار دادم که در ادامه بررسی میکنیم . بنابراین با مراجعه به صفحه ویکی پدیای هر هنرمند، نام آثار اونها رو ببینید و از روی اونها در یوتیوب جستجو کنید.

سینما لاله زار
سینما لاله زار

بهترین هنرمندان فیلم فارسی :

فردینبهروز وصوقیناصر ملک مطیعیرضا بیک ایمانوردینصرت الله وحدتژاله کریمیرضا ارحام صدربهمن مفیدایرج قادریپرویز صیادجهانگیر فروهرگوگوشلی لیپوری بناییملکه رنجبرجمشید مشایخیشهلا ریاحیمرتضی احمدیحسین گیلمرتضی عقیلیمحمد علی کشاورزشهناز تهرانیمرجاننوش آفرینکتایون امیرابراهیمی

لیست فیلم فارسی های قبل از انقلاب

عکس یادگاری سه استوره سینمای ایران - بهروز وثوقی - محمد علی فردین - ناصر ملک مطیعی
عکس یادگاری سه استوره سینمای ایران – بهروز وثوقی – محمد علی فردین – ناصر ملک مطیعی

کانال های فیلم فارسی در یوتیوب :

فیلم فارسیلاله زارفیلم و هنرسینما رکسطنین مووی

سینما متروپل
سینما متروپل

سخن پایانی :

تماشای این فیلم ها تجربه خیلی خوبی رو به شما میده و برای چند ساعتی هم که شده خودتون رو در فضای همون دوران حس میکنید. شاید تحمل تصویر با کیفیت پایین صدا و تصویر اولش کمی سخت باشه ولی وقتی وارد فضای فیلم بشید، از بازی و آواز هاشون لذت میبرید. علاوه بر این که با فرهنگ و تاریخ سینمای ایران بیشتر آشنا میشید.

پاسخی بنویسید

ارتباط با من در واتس اپ
ارسال به واتس اپ