حسین رحیمی
چگونه و از کجا یادگیری انگلیسی را شروع کنیم ؟

چگونه و از کجا یادگیری انگلیسی را شروع کنیم ؟ روش یادگیری یک زبان

منابع زیادی برای یادگیری انگلیسی وجود داره. قطعاً با آموزش های مدرسه همه قادر به یادگیری انگلیسی نیستن. راستش رو بخواید آموزش زبان در مدارس به خوبی انجام نمیشه. البته نه به خاطر استاد بلکه به خاطر تدوین کتاب ها. امروزه روش های بسیار کارامد تری برای یادگیری زبان انگلیسی وجود داره که اصلاً با آموزش ها مدارس قابل قیاس نیست. متأسفانه روش تدریس بیشتر درس ها در مدرسه به شیوه قدیمی انجام میشه و به روز نیست و نمیشه روی یادگیری به روش مدرسه زیاد حساب کرد. بنابراین اگر میخواید اصولی انگلیسی رو با کمک یک استاد یاد بگیرید، باید به کلاس های خصوصی مراجعه کنید.
اما این مقاله برای کسانی هست که میخوان خودآموز زبان انگلیس رو یاد بگیرن.
خوشبختانه زبان انگلیسی به دلیل استفاده زیادی که در همه چیز ازش میشه، یک زبان بین المللی هست و به همین دلیل منابع بسیار گسترده ای براش پیدا میشه.
هر زبانی از چند بخش تشکیل شده که بین همه زبان ها مشترک هست و زبان انگلیسی هم این بخش ها رو داره. با تفکیک کردن این بخش ها میشه یادگیری هر زبانی رو آسون کرد و در عرض یک سال زبان مورد نظر رو یاد گرفت. وقتی از صفر شروع میکنید که یک زبان رو یاد بگیرید، متونید از همین راه استفاده کند.

بخش یک : حروف و تلفظ اونها

این بخش رو با یک ماه تمرین میتونید یاد بگیرید. مهمه که این حروف رو بتونید به خوبی یاد بگیرید تا بعداً به مشکل برنخورید.

بخش دوم : کلمات کلیدی

این کلمات شامل کلماتی میشه که میشه باهاشون یک جمله ساده رو ساخت، مثل کلمات ربطی کلمات عمومی که در اکثر مکالمه ها دیده میشه. البته این بخش تا حدودی به قوانین اون زبان هم بستگی داره.

بخش سوم : قوانین و دستور زبان

این بخش شامل فرم قرارگیری کلمات برای بیان یک منظور هست. همین بخش رو میتونید در عرض سه ماه یاد بگیرید. البته دستور زبان رو میشه ک ماهه هم یادگرفت ولی باید تمرین و تکرار کنید تا این دستور زبان ها ملکه ذهنتون بشه.

بخش چهارم : یادگیری تلفظ

در بعضی زبان ها مثل انگلیسی و فارسی، تلفظ تا حد زیادی قائده و قانون داره و نیاز نیست که تلفط هر کلمه ای رو حفظ کنید و ذهنتون رو درگیر کنید. کافیه قائده تلفظ رو یاد بگیرید تا در تلفظ مشکلی نداشته باشید. البته این قوانین با تمرین و تکرار هم قابل یادگیری هستن و کم کم درکشون میکنید ولی برای میانبر بهتره خود قائده رو با کمی تحقیق یاد بگیرید.
دو تا مثال در این مورد میزنم :
در فارسی ما کلماتی مثل “خواندن” رو داریم که تلفظ میشه “خاندن”؛ البته در فارسی قائده ها تلفظ بسیار کم هستن و تقریباً قائده خاصی نداریم. شاید به تعداد انگشتان دست.
در انگلیسی “Picture” رو داریم که “پیکتوره” نوشته میشه ولی “پیکچِر” خونده میشه. برای همین کلمه قائده اینه که وقتی tu وسط کلمه ظاهر میشن، “ch” خونده بشن.
پس برای تلفظ صحیح خیلی مهمه که ما قوائد تلفظ رو یاد بگیریم.

بخش پنجم : یادگیری لغات

لغات خودشون به سه بخش تقسیم میشن
نوع اول : لغات کلیدی : این لغات در گفتگو های روزمره خیلی استفاده میشه و باید حتماً با تمرین یادبگیرید. این لغات رو میتونید از برنامه ها و کتاب های ۵۰۴ و موارد مشابه، یاد بگیرید.
نوع دوم : لغاتی هستند که دانش زبان شما رو گسترش میدن و کمک میکنن تا به راحتی هر جمله ای رو بسازید.
نوع سوم : کلمات ترکیبی نوع اول هستن که ترکیبی از دو کلمه رو دارن، مثل “Linux” که از ترکیب دو اسم “Linux” و “Unix” ساخته شده.
نوع چهارم : کلمات مخفف که با در کنار هم گذاشتن حروف اول چند کلمه به وجود میان، مثل “mpeg” که با کنار هم قرار دادن حروف ابتدایی “Motion Picture Expert Group” به وجود اومده.

بخش ششم : اصطلاحات و لفظ ها

بخش ششم : اصطلاحات و لفظ ها هستن که تعدادشون هم کم نیست. در همه زبان ها جملاتی پیدا میشه که در گذر زمان به قصد کنایه یا رسوندن منظوری خاص ساخته شدن. مثلاً یک اصطلاح ممکنه معنی لغت به لغتش با معنی کلی اون جمله کاملاً فرق داشته باشه، ولی با در کنار هم قرار گرفتن اون لغات، مخاطب معنی اون اصطلاح رو ازش درک میکنه. برای مثال “I am off color” میشه “بی حالم”، در حالی که معنی لغت به لغتش یه جورایی میشه من رنگ خاموش هستم.

حرف آخر

در کنار یادگیری به کمک بخش کردن زبان، میتونید از بسته های آموزشی خیلی خوبی مثل آموزش زبان نصرت که فایل صوتی هست استفاده کنید که بسیار مؤثر هستش و در همه زمینه ها به شما کمک میکنه.
به علاوه میتونید برای درک بهتر از آموزش های وب سایت ها و اپلیکیشن های آموزشی اسفاده کنید. در این مورد من وب سایتی رو با نام “چرب زبان” پیدا کردم که آموزش های خیلی خوب و رایگانی رو برای کاربرانش قرار داده. در این سایت تعداد زیادی کتاب الکترونیک رایگان هست که شامل دستور زبان ها و اسطلاحات زیادی میشه. البته در این سایت به غیر از انگلیسی آموزش زبان های دیگری رو هم قرار داده که اگه علاقه داشته باشید، میتونید راهنمایی بگیرید.
https://charbzaban.com

وب سایت “دیپ انگلیش” هم یکی دیگه از وب سایت هایی هست که شما میتونید از مطالبش برای یادگیری استفاده کنید.
https://deepenglish.ir

پیج های آموزش انگلیسی در اینستاگرام

دنبال کردن پیج های اینستاگرامی آموزشی رو فراموش نکنید. در ادامه چند پیج خیلی کاربردی رو معرفی میکنم :

در آخر باید بگم که دیدن فیلم های زبان اصلی فراموش نشه.
امیدوارم این مقاله راه رو تا حدود در ذهنتون باز کرده باشه.
منتظر نظرات مفید شما هستیم…

پاسخی بنویسید

ارتباط با من در واتس اپ
ارسال به واتس اپ